Památky
Sakrální stavby a památky
Sakrální památky v Palkovicích
Kostel sv. Jana Křtitele
Byl vystavěn v roce 1631 a představuje jednu z nejstarších církevních budov na Frýdecko-Místecku. Kostel je jednolodní a v presbytáři je klenutý. Kromě hlavního oltáře sv. Jana Křtitele se v kostele nachází ještě dva boční oltáře - sv. Kříže a sv. Františka z Assisi. Původní zvony byly odebrány během světových válek a byly nahrazeny zvony železnými. V roce 1993 byly do kostelní věže instalovány tři nové bronzové zvony - Jan, Anežka a Václav.
Majitelem kostela je Farní úřad v Palkovicích. Do konce roku 1785 kdy byly Palkovice vyňaty z Místecké farnosti, jezdili do palkovického kostela sloužit mše místečtí kněží. Před hlavní vstupní bránou na hřbitov se nachází kamenný barokní kříž z roku 1741. Kříž byl původně umístěn v areálu Hukvaldského hradu a v roce 1800 byl darován kostelu v Palkovicích. Pouť se koná koncem června.
Kaple Sv. Mauritia
V roce 1580 nechal olomoucký biskup Stanislav II. Pavlovský v Palkovicích postavit a vysvětit dřevěný kostel s věží a dvěma zvony, který byl jedinou modlitebnou v obci. U kostela býval také malý hřbitov, kde se pohřbívalo. Roku 1850 byl dřevěný kostel zbourán. A protože roku 1631 byl již v obci postavený nový kamenný kostel, byla na místo dřevěného kostela na levém břehu říčky Olešné postavena v roce 1851 nová zděná budova, která byla vysvěcena jako kaple sv. Mauritia (Mořice).
Kamenný pískovcový kříž na hřbitově u farního kostela
Kříž je umístěn uprostřed hřbitova. Tento kříž pochází z roku 1880 a má litinový korpus ukřižovaného Ježíše Krista. Jeho krucifix je jednoduchý, obě břevna jsou prostá a je na nich osazen litinový korpus Krista s monochromní kamennou úpravou.
Dřevěný misijní kříž u farního kostela
U hlavního vchodu kostela se nachází dřevěný kříž z roku 1940, který byl v roce 1994 opraven bratry Aloisem a Alešem Kožuchovými z Palkovic. Původní kříž byl nahrazen duplikátem se stejným nápisem: Sv. Missie 1940.
Kamenný pískovcový kříž u čp. 40
Jedná se o barokní jetelový kříž s kovovým korpusem ukřižovaného Krista z roku 1741, osazený na jednom stupni, hladkém hranolovém soklu a zvlněném podstavci, ukončeném profilovanou římsou. Kříž byl původně umístěn v areálu hukvaldského hradu a v roce 1800 byl darován kostelu v Palkovicích.
Srdcová kaple na Dolním konci u čp. 22
O kapličce se nedochovaly žádné informace v historických písemnostech, jen mezi starousedlíky se traduje, že se v rodině kdysi odehrál tragický příběh a právě na jeho památku byla kaplička zbudována.
Kaple Panny Marie Frýdecké na Staré cestě u čp. 650
K jejímu zbudování pravděpodobně došlo v roce 1862. Uvnitř kaple se nachází ikonografický typ neposkvrněné panny Marie, která stojí na kovovém zlaceném půlměsíci a v levé ruce drží dítě se zlaceným atributem jablka. V pravé ruce má Madona zlacené žezlo. Na hlavě mají Madona i dítě zlatou korunu, za zády zlacenou kovovou paprsčitou svatozář.
Dřevěný kříž u čp. 38
Tento kříž byl do současného místa někým přemístěn v době rekonstrukce hřbitova u kostela v letech 1937 - 1939. Z palkovické matriky narozených se při bádání podařilo zjistit, že se jedná o náhrobek Bohumily Kusé, která se narodila 30. dubna 1876 v rodinném domku čp. 36 a zemřela 26. srpna 1911. Jiné písemné záznamy nebyly dochovány.
Litinový kříž u čp. 47
V první polovině 19. století přestal z důvodu nedostatku místa vyhovovat hřbitov u kostela sv. Jana Křtitele, a proto byl v roce 1834 od gruntu čp. 47 zakoupen další pozemek. Postupem času se však ukázalo, že tento pozemek je neustále pod vodou a ani jílovitá půda pro pohřbívání nevyhovovala. K zániku hřbitova však nedošlo. Ještě dnes v místech bývalého hřbitova zůstává umístěn litinový kříž z roku 1866 s reliéfem ukřižovaného Krista.
Dřevěná sloupová kaplička Panny Marie ustavičné pomoci u čp. 49
V 60. letech 20. století stávala v původním místě mohutná lípa, která dosahovala stáří cca 300 let. Na níž byla umístěna sloupová kaplička s Pannou Marií, která se dívala směrem k cestě. Při bouři 14. srpna 1957 byla Lípa zasažena bleskem, zlomila se a při pádu byla zničena rovněž kaplička. V roce 2005 byla postavena nová kaplička.
Dřevěná sloupová kaplička Panny Marie v Dolině u čp. 167
Historické prameny o této kapličce mlčí, ale z lidového vyprávění se můžeme dozvědět, že kdysi dávno na zdejším statku umíralo hodně koní, kteří pak chyběli při zemědělských pracích. Tehdejší hospodář již nevěděl, jak má o své koně pečovat a tak na rozcestí ke statku vybudovat kapličku. Od jejího postavení přestali koně ze statku umírat.
Kaple Panny Marie na Hůrkách u ev. č. 09
V průběhu let došlo k postupnému vysídlení původních obyvatel Hůrek, kteří však vzpomínají často na to, jak jako malé děti chodily ke zdejší kapličce na májové pobožnosti nebo ke sloupové kapličce u ev. č. 044. Noví majitelé domů a chataři neví nic o původu zdejších kapliček, ale rádi o ně přiměřeným způsobem i nadále pečují.
Dřevěná sloupová kaplička Bolestné Panny Marie na Hůrkách u ev. č. 019
Kaplička se nachází na soukromém pozemku a nejsou k ní žádné listinné prameny. Rovněž tato kaplička patří k těm, které měly ochránit pocestné před bludičkami a dalšími lesními obyvateli.
Dřevěná sloupová zvonička na Hůrkách
V chalupě vedle zvoničky prý kdysi velmi často umíraly malé děti. Postavením zvoničky možná chtěli původní majitelé zamezit jejich utrpení. Během války chalupu na Hůrkách obývali manželé Sasínovi, kteří se již v té době o zvoničku starali. Vždy v poledne její majitelé oznamovali obyvatelům Hůrek čas odpočinku a oběda.
Cihlová sloupová kaplička u ev. č. 044
Kaplička stávala původně jen na dřevěném sloupku, který však vlivem ostrých povětrnostních podmínek nevydržel a došlo ke zboření celé kapličky. Nový majitel ev. č. 44 nechal vybudovat místo dřevěného sloupku kapličku cihlovou. Kaplička sloužila obyvatelům celých Hůrek jako místo pro konání májových pobožností.
Kaple Panny Marie v Pohoralí
Kapličku v nejhezčím místě rodinného lesa v Pohoralí nechal na své náklady postavit Zdeněk Bača. Jako poděkování Panně Marii za dar zdraví, neboť v raném věku byl vážně nemocen a uzdravil se. Sakrální památka byla dokončena dne 26. 5. 2007.
Kaple Dobrého Pastýře na Horním konci u čp. 118
V současnosti se kaple nachází již na obecním pozemku, ale v dřívějším období se jednalo o pozemek gruntu čp. 119. Dnes si již nikdo nevzpomíná nic o datu vzniku kapličky, která byla původně vysvěcena na sv. Duchu a v tento církevní svátek se na gruntě slavívala pouť, při níž se pojídaly koláče s rebarborou.
Kaple Božského spasitele na Horním konci u čp. 417
O původu kapličky dnešní majitelé nic neví, ani historické materiály neobsahují o ní žádné zmínky. Mezi lidmi se traduje, že kaple vznikla na památku jedné mladé dívky, která byla zavražděna několik dní před svatbou. Zda však žena zemřela právě v místech, kde nyní kaplička stojí, nebo v její bezprostřední blízkosti, se již nedozvíme. Protože kaplička stála na nevhodném podloží, byla v roce 2004 provedena generální oprava.
Sakrální památky na Myslíku
Kaple Sedmibolestné Panny Marie
Na místě současné kaple stávala původně dřevěná kaplička, do níž se vešlo 8-10 osob. Celá stavba byla v roce 1851 zbořena a v letech 1857-1859 byla zbudována nová kamenná kaple, která byla zasvěcena Sedmibolestné Panně Marii. Při vichřici v roce 1957 byla stavba poškozena, ale do dvou let byla obětavostí místních obyvatel obnovena. Zásluhou kněze Vincence Boháče z Kozlovic byl v kapli nainstalován také nový oltář. První mše v obnovené kapli se konala 5. června 1960. V kapli jsou instalovány tři zvony. V roce 2017 byla dokončena několikaletá oprava kaple, při které byla staticky zajištěna, došlo k opravě střechy i fasády objektu. Opravou prošla také přilehlá márnice.
Kromě kapličky se na počátku 19. století občané Myslíku scházeli také v objektu fojtství na Myslíku. Objekt stával v místě, kde dnes stojí socha Svatého Jana Nepomuckého, která pochází ze druhé poloviny 18. století. Ve vzdálenosti 50 m od této sochy se nachází další kamenná socha z roku 1734, znázorňující sv. Barboru. Pouť se slaví na svatého Ducha.
Myslíkovské Lurdy
Poutní místo zvané Myslíkovské Lurdy se nachází nad obcí Myslík, částí obce Palkovice. Jedná se o skalní kapličku lurdského charakteru. V roce 1946 byla z podnětu faráře Stanislava Dubiny a nákladem Jana Bělunka vybudována v Mankově skále kaplička jako poděkování za záchranu jeho života při bombardování města Ostravy během 2 sv. války.
Kaplička byla vysvěcena 12. září 1946. V květnu 1947 byly do kapličky dodány sochy Panny Marie Lurdské a sv. Bernadetty a místu se začalo říkat "Lurdy".
Malá zvonička byla na vrcholu Mankovy skály postavena v roce 1948. V měsíci květnu se zde každoročně konaly bohoslužby, které však byly v době totality zakázány. I přes zákaz se však soukromé bohoslužby v Myslíkovských Lurdách konaly dále. Po roce 1989 byly pravidelné bohoslužby opět obnoveny.
Kamenný pískovcový kříž na myslíkovském hřbitově
Od nepaměti až do roku 1875 byli nebožtíci z Myslíku pochováváni na hřbitově v Kozlovicích, s novou kaplí byl vybudován i nový hřbitov. V roce 1958 byl jako hlavní kříž přemístěn kamenný pískovcový kříž ze starého kozlovického hřbitova. Autor kříže není znám, ale soudí se, že je to jeden z nejstarších křížů z dílny kozlovických nebo měrkovických kameníků.
Kamenná pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého u čp. 50
Kamenná barokní socha pochází z 2. poloviny 18. století a znázorňuje sv. Jana Nepomuckého v kanovnickém rouchu s atributem kříže. Přestože bylo pátráno mnoha badateli v různých archivech, doposud se nepodařilo získat žádné bližší informace o vzniku tohoto sakrálního objektu. Socha byla v roce 2017 kompletně zrestaurována.
Kamenná pískovcová socha sv. Barbory u čp. 199
Socha pochází z roku 1734 a znázorňuje sv. Barboru s atributem věže a kalicha, stojící v mírném kontrapostu na oblacích. Jedná se o pozoruhodnou a ojediněle se vyskytující plastiku s podnoží v podobě božích muk. Světice stojí na oblacích, v levé ruce drží atribut - kalich a pravou rukou si přidržuje plášť. Po pravici má ikonografický symbol - věž a hlavu obrací vzhůru k nebi. Barbora z Nikomédie (též sv. Barbora) patřila k 14 svatým pomocníkům. Katolická církev ji řadí mezi světce a mučedníky. Socha byla v roce 2017 kompletně zrestaurována.
Dřevěná kaplička Panny Marie u čp. 57
Kaplička Panny Marie se nachází na Myslíkovských Hůrkách. Byla postavena, protože do kozlovického kostela bylo pěšky daleko. U kapličky se konaly májové pobožnosti. Ke kapličce se váže pověst, že kdysi, když lidé chodili večer a v noci z práce domů, často na cestě potkali ohnivého muže. Aby se ho zbavili, postavili u cesty kapličku a od té doby se již ohnivák neukázal.
Dřevěná sloupová kaplička Svaté rodiny u čp. 127
Tato kaplička kdysi sloužila ke konání májových pobožností. Také k této kapličce se váže pověst o ohnivákovi. Kaplička měla také chránit pocestné před tajemnými silami bludiček.
Dřevěná sloupová kaplička Svatého Josefa u čp. 62
Ke kapličce se nevážou žádné listinné prameny, v nichž by byl uveden jakýkoliv důvod její výstavby. Dozvěděli jsme se však, že kapličku nechal postavit myslíkovský občan František Mališ. Kaplička je nyní nově opravena.
Kaple Panny Marie Lurdské v Rozsůškách u čp. 447
Ke kapličce se váže příběh z období 2 sv. války. Němečtí vojáci se pokusili zastřelit obyvatele Palkovic, ale jejich ženy se modlily k Panně Marii a prosili ji, jestliže je zachrání, tak že nechají na její počest postavit kapli, což také po válce splnili.
Dřevěná kaplička Panny Marie Lurdské ev. č. 028
Tato kaplička není zachycena v obecných pramenech, ale přesto o ní některé publikace hovoří. Postupem času došlo k narušení dřevěného sloupu kapličky, která spadla na zem, a tak ji zdejší majitelé upevnili na nedaleký strom. Dne 18. 2. 1991 došlo ke krádeži zdejší sochy, která byla dne 13. 4. 1991 nahrazena novou sochou Panny Marie Lurdské o velikosti cca 60 cm.
Dřevěná sloupová kaplička Neposkvrněného početí u čp. 65
Kaplička byla vybudována krátce po revoluci. Nynější kříž je opraven, neboť na původním byly poškozeny Kristovy ruce. Po stranách kříže jsou umístěny dva malé obrazy - hlava Krista trním korunována a hlava Panny Marie Neposkvrněného početí.
Kamenný pískovcový kříž v Rybím u čp. 65
Kamenný kříž pochází z roku 1858. Historické prameny mlčí o původu a vzniku tohoto kříže. Dne 8. 10. 1973 byl kříž vyvrácen. Obnova byla provedena až k 1 100 výročí úmrtí sv. Metoděje dne 6. 4. 1985. Podruhé byl kříž zničen dne 21. 1. 1993, když došlo k prověšení telefonního kabelu.
Dřevěná sloupová kaplička sv. Jana u čp. 2
Tato kaplička je pravděpodobně postavená kolem roku 1795, kdy vznikla původní chalupa. Kaplička nese název sv. Jana, ale je otázkou, kterému Janu je kaplička zasvěcena. Dle vnitřní výzdoby se jedná o sošku sv. Jana Nepomuckého.
Kamenný žulový kříž u čp. 181
Tento kříž postavili v místě "Batrna" sourozenci Josef Škarka a Marie Krpcová v roce 1904. Dne 23. října 1985 však při stavbě dálkového elektrického vedení došlo k zničení kříže. Nový žulový kříž byl postaven 10. října 1987.